Płytki na balkon – jak zapobiec pękaniu płytek?

Płytki na balkon – jak zapobiec pękaniu płytek?
Płytki na balkon – jak zapobiec pękaniu płytek?

Balkony jest nieustannie narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, susza, mróz i zmiany temperatur. Aby uniknąć ich pękaniu płytki balkonowe powinny być twarde, mrozoodporne i antypoślizgowe.

Odporność na wodę

Wybierając płytki na balkon należy zwrócić uwagę na ich porowatość. Na balkonie najlepiej sprawdzą się płytki jak najmniej porowate. Pory wchłaniają, wodę, która po zamarznięciu zwiększa swoją objętość nawet do 10 procent, co może spowodować popękanie płytki. O chłonności płytek ceramicznych mówi parametr nasiąkliwości wody. Istnieją 3 grupy nasiąkliwości płytek. Na balkonie najlepiej sprawdzą się kafelki z grupy I, które wchłaniają tylko 3 procent wody. Przy niezadaszonym balkonie dobrze wybrać płytki mrozodporne, które wchłaniają tylko 0,5 procent wody, co daje pewność, że przy gwałtownej zmieniane temperatury płytki na balkonie nie zaczynają odstawać od podłoża i nie popękają.

Płytki antypoślizgowe

Mając świadomość częstych zmian atmosferycznych, warto zadbać aby posadzka balkonowa była wykonań z płytki bezpiecznej, czyli takiej, która uchroni nas przed poślizgiem, czy upadkiem. Antypoślizgowe płytki na balkon wykonuje się poprzez stworzenie wypukłych wzorów na płytce – tak zwane reliefowanie lub ryflowanie – wypukłe lub wklęsłe paski wzdłuż jednej z krawędzi płytki. Dodatkowym wzmocnieniem kafelki może być impregnat antypoślizgowy oraz szkliwo antypoślizgowe. Antypoślizgowy kafelki to płytki z grupy od 10 do13.

Aby uniknąć pękaniu i odchodzeniu płytek na balkonie należy zadbać o odpowiednie dobranie materiału z jakiego wykonane są płytki. Na balkonie najlepiej sprawdzą się płytki gresowe, zarówno techniczne jak i porcelanowe. Nie poleca się kładzenia płytek szkliwowych, które są podatne na uszkodzenia i pęknięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>